Back to Back Issues Page
Pruvodce uspechem
March 05, 2004

ZAVŘETE OČI

ZAVŘETE OČI, PSYCHOWALKMAN PŘICHÁZÍ
ANEB POČÍTAČ PRO MOZEK A BIORYTMY

Psychowalkman, plným názvem audiovizuální stimulační přístroj (AVS přístroj), sestává z elegantního těla, neobvyklých brýlí a sluchátek. AVS přístroj vysílá proměnné pulsy světla a zvuků. Navozuje tak změny frekvence mozkového vlnění a ladění tělesných biorytmů. Mezi nejvyhledávanější účinky přístroje patří intenzivní duševní a tělesná relaxace, psychická produktivita, naladění na snadnější učení, koncentrace a zlepšení zdravotní kondice ( zmírnění či odstranění únavy, bolesti hlavy a svalů, nespavosti, depresí, úzkostí, stresu, LMD-dysfunkce atd.).

OD DÁVNOVĚKU K SOUČASNOSTI VE ZKRATCE

Slunečný den a naladění
O působení světla a zvuků na člověka, jeho náladu a psychiku vědí lidé již velmi dlouhou. Častá je výpověď
pacientů přicházejících do mé ordinace o potřebě  probudit se do jasného slunečného dne, spojovaná s výkonností v průběhu celého dne. Správné naladění znamená výkonnost. Pro sportovce je již dávno to základní princip.

Intuitivní využití však vykrystalizovalo již před desetitisíci lety u většiny přírodních národů v používání bubnů nebo provozování různých rituálů, (např. upřeného pohledu do plamene svíčky). Stav radostné eufórie dokázal u davu lidí vyvolat učenec Ptolemaios, když experimentoval se záblesky slunce kmitajícími přes kruh kolovrátku.

Poučení i od šimpanzů
Vědci zjistili, že šimpanzi chodili desítky kilometrů daleko jen proto, aby viděli záblesky slunce na vodní hladině nebo slyšeli zvuk vodopádu. Neurofyziologové objevili, že sledování určitých zvukových a světelných vjemů je základní potřebou všech savců včetně člověka pro dosažení trvalé psychosomatické rovnováhy.


Do mozku totiž vědci "vidí" již přes  60. let. V roce 1934 tým anglických neurofyziologů pod vedením lékařů Adriana a Matthewse vyvinuli přístroj elektroencefalograf (EEG), který dokázal zaznamenat frekvenci našeho mozku (podobně jako EKG rytmus srdce). Tak bylo vůbec poprvé možné změřit vliv pulsujícího světla a zvuku na lidskou psychiku.
 


NASA jako inkubátor

Většina progresivních technologií prošla laboratořemi NASA a AVS se tomuto zájmu pochopitelně také nevyhnula. "Jeden z našich prvních projektů, jehož jsem byl vedoucím, se zabýval využitím audiovizuální technologie pro trénink amerických pilotů a později kosmonautů. Cílem bylo připravit jejich psychiku na náročné podmínky nadzvukových a kosmických letů. Znamenalo to použít stimulátoru jako prostředku pro zvýšení koncentrace a psychické odolnosti v zátěžových situacích. Protože jsme s výsledky tréninku pomocí AVS přístroje na pevnině byli spokojeni, pokoušeli jsme se také zhotovit přístroj, který by měli kosmonauti u sebe a mohli ho kdykoliv použít..." uváděl Thomas H. Budzynski, Ph.D., vedoucí psychologických výzkumů v US Air Force (1980-83) a Pentagonu (1983-86) v jednom z prvních veřejných rozhovorů pro americký tisk.
Význam AVS je zřejmý spíše až v současné době. Narůstají civilizační potíže, především stres a únava a je ve větší míře kladen důraz na využití intelektu.


AVS přístroje přináší programů pro zdravý život. Programy  v oblastech:
Energie
Koncentrace a učení
Relaxace
Hluboká relaxace
Spánek
A další neobvyklé možnosti již v současnosti nabízí celá řada miniaturních přístrojů -
informace můžete získat zde

Účinky AVS přístrojů jsou výrazné, příjemné a přirozené. Také  vykazují srovnatelné nebo lepší výsledky než jiné tradiční metody včetně farmakologie.

JAK SE PSYCHOWALKMAN POUŽÍVÁ?
Pohodlně se usadíte případně ulehnete a zvolíte požadovaný program, který si předtím vyberete podle jeho popisu v návodu. Poté si nasadíte sluchátka a speciální brýle, zavřete oči a spustíte tlačítko "Start". Ze stereofonních sluchátek uslyšíte speciální zvuky podobné jemným bubínkům, tzv. binaurální rytmy. Stimulační brýle po celou dobu programu vytváří pestrobarevné vizuální vjemy jemným či dynamickým blikáním speciálních LED diod. Působení probíhá přes zavřená oční víčka. Celkový zážitek i účinnost zvýší milovníkům hudby možnost připoslouchávat oblíbenou hudbu k již naprogramovaným zvukům Psychowalkman je na obsluhu velice jednoduchý. Lehce vyberete požadovaný typ a délku programu, případně si nastavíte hlasitost zvuku a intenzitu světelných záblesků.

PRO KAŽDOU ČINNOST JE OPTIMÁLNÍ ZCELA KONKRÉTNÍ STAV MYSLI
Těchto znalostí pochopitelně tvůrci psychowalkmanů a především jejich programů využívají. Pro učení se, tedy efektivnější zapamatování (o tom jak s AVS na učení někdy příště) , je vhodná frekvence mozkových vln v pásmech ALFA. Pro zmírnění bolesti zubů je např. ideální frekvence mezi 7-9 Hz, atd. Bolesti hlavy zmírní až odstraní programy obsahující pásmo THETA, které je vhodné i pro odnaučování se zlozvyků pomocí speciálních odborně připravených nahrávek. Rovněž je to pásmo vhodné pro rozvíjení skrytého potenciálu a právě pro tyto programy je možné využít speciální nahrávky, o kterých budete moci získávat informace.

Informace můžete získat zde

 

 

Back to Back Issues Page