Back to Back Issues Page
Pruvodce uspechem
February 24, 2004

Jen asertivita NE

Průvodce úspěchem - newsletter pro návštěvníky www.cetros.cz a www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com

RECEPTÁŘ S "MAGICKÝMI" FORMULEMI - ABYSTE SE "NEZBLÁZNILI" Z NEDOSTATKU ČASU

Zde je jedno z žádaných témat z minulých let existence Průvodce úspěchem. Jeho využití může být užitečné i pro odběratele Tipů a triků k zrychlenému učení, kteří potřebují najít čas například na trénink a dosažení svých cílů. Rovněž může pomoci těm, kteří se chystají třeba na týdenní sugestopedický kurz angličtiny.

Mnohým lidem se stává, že když se tak ohlédnou kousek v čase, tak zjistí, že udělali mnohé pro druhé, ale málo, nebo nic pro sebe. Chybí jim čas na žití beze stresu o času na seberozvoj a seberealizaci nemluvě. Mnoho lidí, kteří přicházejí do mé psychoterapeutické ordinace prožívá podobnou nerovnováhu. Dělají mnoho pro druhé a pak místo, aby se to vrátilo, tak se jim to vymstí. Cesta do pekel bývá leckdy dlážděna dobrými úmysly. Setkal jsem se s mnoha citlivými lidmi, kteří dělají práci za své podřízené či kolegy, a pak sami nestačí. Může být užitečné se tedy zamyslet, jak na to. Možná Vám něco říká pojem asertivita.

Asertivní právo neomlouvat se a nepoukazovat na možné souvislosti, tak jak je často chápáno, však mnohdy vede k výchově odsekávajících jedinců s nimiž může být obtížné pracovat.

Když lidé neznají souvislosti, tak nemohou opravdu porozumět, takže ztrácejí ochotu správně a vyváženě spolupracovat. Myslím si tedy, že jsou mnohem komplexnější a lepší přístupy. Zde je malý kousek z nich. Samotný může pomoci, pokud je správně použit. Ještě lepší je, když jej člověk použije spolu s dalšími znalosti, jenže to by se sem nevešlo a tak zde uvádím pár tipů, nebo spíše proti zaklínadel na možné lupiče času. Vy kteří potřebujete více, se můžete ozvat. Takže jdeme na to.

Umíte říkat ne?

Jak najít to správné zaklínadlo?
Vezměte si barevnou tužku či na Vaši paměť nejmagičtěji působící zvýrazňovač a označte si tři z následujících "proti zaklínadel", které chcete využívat během příštích dní.

"Zaklínadla" chránící Váš čas před leckterými časožrouty můžete různě kombinovat. Například

"Rád bych Vám s tím pomohl, ale nemám potřebné zdroje, abych to pro Vás mohl udělat kvalitně." Kdo jiný by to co nejlépe pro Vás mohl udělat?"

Začátek výroku (modře) + druhá a ne vždy konečná část výroku. Můžete si vyzkoušet zkombinovat i různé začátky s různými konci výroků.

Seznam "Proti zaklínadel"

„Jestliže to nemohu udělat do zítra, vzhledem k práci
na (Vámi přidělených) prioritních úkolech,

+ jak jinak by se to dalo vyřešit?" (spoustu schůzek může nahradit telefon, a na mnohých z nich nemusí sedět všichni)

"Je to věc, s kterou bych Vám opravdu rád/a pomohl/a

+ pokud bych měl/a čas / možnost odložit prioritní úkoly."

 

"Předtím než si to od Vás převezmu,

+ dovolte, abych se Vás zeptal/a na několik věcí, které od Vás potřebuji vědět."

+ co si myslíte, že bychom s tím měli dělat?"

 

"Ihned Vám pomohu s Vaší žádostí,

+ jestliže se shodneme na tom, že položky, které jsem Vám včera slíbil/a, že budu zpracovávat, mohou počkat."

 

"Nevím jak brzo bych Vám s tím mohl/a pomoci,

+ dám Vám však vědět ( zastavím se u Vás) jakmile to bude možné."

 

"Nemohu Vám nyní pomoci,

+ ale dalo by se to udělat příští týden/den/odpoledne. Bude to tak správně propojené s našimi/Vašimi dalšími činnostmi?"

 

" Mám tak mnoho závazků k jiným/ vedoucímu/ panu řediteli,

+ že by vůči nim bylo nespravedlivé, kdybych přijal/a něco navíc."

+ že bych pak zodpovědně nemohl/a udělat práci pro ně (ani pro Vás)."

 

Buďte upřímní a používejte tyto výroky tak, aby byly pro danou situaci pravdivé. Nevymlouvejte se jimi. Když je totiž použijete jen tak, tak se Vám může stát, že až je budete opravdu potřebovat, tak nebudou fungovat. Není dobré volat z legrace "Pomoc, topím se". Podobně jako není moudré říkat "Všechno je důležité", protože pak už není možné rozlišit závažnost. Takže používejte svá slova moudře. Anebo je nepoužívejte, ale to by nemuselo být moudré, protože zdvořilé "NE" Vám přináší čas pro "ANO" aktivity, které jsou nejdůležitější.

 

Libor Činka

lektor, poradce a psychoterapeut

http://www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com

Pro pomoc při řešení problémů v práci i soukromí  si můžete domluvit odbornou konzultaci na 777 185 770, nebo 283 91 10 30

Povoleno kopírování a šíření v plné verzi s uvedením kontaktů a zdroje

(c) Libor Činka

http://www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com

Back to Back Issues Page