Motivační dopis

Psychologické tipy, jak napsat motivační dopis, který Vám přinese vysněnou práci

Motivační dopis je bránou k tomu, abyste získali novou práci. Myslete na to, že jím ukazujete Vaši motivaci pracovat pro daného zaměstnavatele, ale především chcete motivovat jeho, aby si vybral právě Vás. 

Uvědomte si, že ho chcete pozitivně ovlivnit a vytvořit vzájemně výhodnou spolupráci. 

Motivační dopis pomáhá zvýšit účinnost životopisu a odlišit Vás od ostatních uchazečů. Mnozí lidé jej nepošlou, a tím pádem splynou s davem. Vy se chcete odlišit, protože minimálně v hloubi duše chápete, že, kdo je stejný, je snadno nahraditelný. 

Psychologie formulování motivačního dopisu

Velmi důležitá je psychologie formulování informací. Pamatujte si, že znalosti psychologie upoutávání pozornosti a vedení efektivní komunikace směrem k cílům, je jednou z nejvýznamějších schopností, které Vám pomohou získávat více toho, co chcete. 

Už dávno existuje v marketingu zkratka AIDA vycházející ze zkušeností z prodeje. Vy prodáváte své schopnosti a chcete získat práci se zajímavým platem. 

A v uvedené zkratce znamená Attention = pozornost. Proto se vyplatí přemýšlet nad tím, jak ji vyvolat. 

I - Interest = zájem 

Abyste vyvolali zájem druhé osoby, potřebujete se empaticky naladit a představit si, že se díváte očima dané osoby, a napsat to způsobem, který by si se zájmem přečetla. Vše se dá trénovat a toto je velmi cenný trénink i pro jiné oblasti života. Vlastně jde o schopnost rozvíjet důležitou složku Vaší emoční inteligence - EQ. 

Motivační dopis tedy na začátku musí obsahovat informaci o tom, na jakou pozici reagujete. Zaujměte čtenáře co nejdříve v prvních větách. Napište co nejsilnější argument - definujte se tak, abyste vytvořili spojení na jejich požadavky na danou pozici. 

D - Desire = touha 

Po jakém pracovníkovi v dané firmě doslova prahnou? Jak vyvoláte touhu? Pokud Vás napadlo, že motivační dopis není dopisem milostným, tak sice máte pravdu, ale přesto zde existují souvislosti. Na rande Vás nepozvou, když po setkání s Vámi nebudou toužit. A vy chcete být pozvaní a následně získat práci Vašich snů.

Platí moudré přísloví: Něco je za něco. Investujte proto moudře čas do promýšlení, jak se písemně prezentovat. Takže přemýšlejte o tom, po čem touží. Pokud Vás napadne, že prahnou po někom, kdo pracuje za málo peněz, tak rychle takovou myšlenku opusťte. A pokud by tomu tak bylo, pak to není zaměstnavatel, u kterého byste měli chtít pracovat, protože je to naivka, který nechápe, že se vyplatí investovat do kvalitních lidí. A čím více jste v něčem dobří, tím více to potřebujete dát najevo. 

Napište, proč chcete pracovat na dané pozici v dané firmě - poukažte na svou touhu a zároveň ji napojte na jejich touhu. Co oni získají tím, že Vás zaměstnají? To je velice významná otázka, na kterou potřebujete hledat odpověď znovu a znovu. Myšlenky totiž zrají jako víno a Vy budete schopni reagovat stále lépe a zajímavěji. 

Napište zřetelně 3 argumenty, proč jste právě Vy nejlepší kandidát. 

To je důležité udělat přehledně, a tak použijte odrážky či tučné písmo. 

- argument 1 

- argument 2 

- argument 3 

Uveďte, že přílohou motivačního dopisu je Váš životopis. 


A - Action = akce   

Do závěru motivačního dopisu požádejte o setkání, například v podobném duchu, vždy však  slovy, která vyzývají k akci:  

Protože osobní setkání může vždy ukázat více než přiložený životopis (například další výhody plynoucí z naší spolupráce), kontaktujte mne prosím na:

… kontaktní údaje, na kterých jste rychle k zastižení… 

Průvodní dopis si přečtou tím spíše, čím bude kratší, a tak se hodí jej dostat do rozsahu cca poloviny stránky formátu A4. Můžete napsat i o něco delší text, ale vždy jej rozdělte na kratší odstavce ideálně nepřesahující rozsah 5 - 7 řádků. 

První věta v každém odstavci by měla co nejblíže začátku obsahovat slova, která zaměstnavatele nejvíce zajímají. 

Například 

Protože hledáte specialistu v XY, rád bych Vám nabídl/a zkušenosti v této oblasti… 

Jsem XY s intenzivní praxí v ...

A psychologicky rafinovanou větu: 

Věřím, že si při čtení životopisu všimnete všech bodů, kterými naplňuji vaše požadavky. 

nebo: 

Jsem zvědavý, které body z přiloženého životopisu se z větší části nebo zcela překrývají, s Vašimi požadavky na optimální obsazení této pracovní pozice.

Vždy se ujistěte, že obsah motivačního - průvodního dopisu vede k hlavnímu cíli - přečtení Vašeho životopisu a pozvání na pohovor. 

Co není smysluplný průvodní dopis

Pozor, toto je důležité rozlišení. 

Není to jeden krátký odstavec, kde jste jen napsali na jakou pozici reagujete, a že v příloze je životopis. To nesplňuje nic z výše uvedeného. 

Také to není nějaká předpřipravená šablona, s obecnými frázemi, kde měníte pouze oslovení adresáta, název pozice a firmy. 

A pochopitelně to není obsáhlý výčet všech vašich znalostí, dovedností, zkušeností… to  už patří  ve správné formě do životopisu. 

Další psychologické tipy pro účinný motivační dopis

zivotni-vanoce-banner-468x60.jpg

najdete po kliknutí na banner .

Vizuální stránka motivačního dopisu 

Samozřejmostí je, že dopis má být napsaný na počítači a obsahovat správně rozmístěny náležitosti jako je oslovení, adresa zaměstavatele,  kterému motivační dopis zasíláte a pochopitelně Vaše kontaktní údaje. Tak prokážete alespoň částečně vaše schopnosti pracovat na počítači. 

V každém případě uvádějte pouze přesné informace, protože se tak vyhnete nepříjemným následkům z odhalení nesrovnalostí, které by mohly vypadat dokonce jako lež. 

300x250-1438604299.png

banner-sbi-skyscrapper-600x120.jpg

Stránky autora bestselleru
Ovládněte svůj mozek

hypno-head-skyscraper.png

Psychologie