logo for skola-studium-zkousky-rychle.com
leftimage-3col for skola-studium-zkousky-rychle.com  

Home >> tt 5 - S

Tipy a triky - číslo 5

V předchozích číslech TT jsem popsal celou řadu tipů, nicméně někteří si je možná jen přečetli. Skutečný úspěch však není o teorii. Pokud jste doposud netrénovali, začněte nyní.

Jedno z klíčových pravidel úspěchu zní: "Můžete dosáhnout cokoli, pokud to rozdělíte na správně velké části".

Leckdy je užitečné rozkouskování na velmi malé stravitelné kusy a tak přináším další užitečný kousek.


OBSAH:

JAK ČÍST O 50% - 66% RYCHLEJI
JAK TO DĚLAT, ABY SE BÁLI VAŠÍ SUPER PAMĚTI?

A CO JAZYKY?

ZÁKLAD - JAK TO DĚLAJÍ MISTŘI
2 MIKROTESTY

 

Jak číst alespoň o 50% až 66% rychleji

Vzpomínáte si na tip s čirou fólií, na které jsou čáry, které umožňují zbavit se zlozvyku fixovat začátky a konce řádku? Tak jsem nakousl myšlenku, kterou rozvinu dále. Samozřejmě se dá nakreslit více čar vytvářejících sloupce, které umožní trénovat snižování počtu fixací očí přibližně na třetinu. Asi si vzpomínáte, že oči při čtení "skákají". A protože nám dříve nikdo ve škole nevysvětlil, že je možné rozšířit zorné pole, tak jsme četli a dělali přitom mnoho pohybů navíc. Když byste si tento text zobrazili ve formátu A 4 a položili na něj fólií, pak byste mohli nakreslit nejen dvě krajní čáry, jako jsem již psal v předchozích číslech, ale ještě jednu prostřední. Pak se snažte fixovat jen čáry a okolní text. Udělejte to třeba i s nějakým jiný formátem, který budete často číst.

Když budete trénovat po malých kouscích každý den, třeba u TV během reklam, tak brzy překonáte možné počáteční rozpaky z toho, že leccos mezi fixacemi nevidíte. Časem se totiž Vaše zorné pole roztáhne (na tréninku na to stačí necelé tři dny) a tak rozvinete to, co jste mohli trénovat s pomocí v TT uvedených cvičeních SPZP.

 

JAK TO DĚLAT, ABY SE BÁLI VAŠÍ SUPER PAMĚTI?

Inspirujte se následujícím úryvkem z Esejů ze třetí kultury v roce 2001/2002 od jednoho z malá zábavně píšících vědců  - Doc. Františka Koukolika.

Dominic O'Brien nesmí v Praze do kasina

Nejen v Praze. Má zakázanou většinu kasin Spojeného království, některá kasina ve Francii a v USA. O'Brien je totiž schopen ve hře blackjack (21) získat v krátké chvíli velké částky. Má paměť, kterou většina lidí považuje za zázračnou. V celosvětové soutěži lidí se zázračnou paměti, která proběhla 21. a 22. srpna 2000 v Londýně, vyhrál první místo už posedmé. V testech ověřujících kapacitu paměti slovní, zrakové i paměti pro čísla porazil dvacet konkurentů ze šesti zemí.

Na svět se zázračnou paměti nepřišel, vycvičil si ji. V roce 1987 jej upoutal muž, který se před očima diváků naučil zpaměti pořadí 52 hracích karet za dobu kratší než 3 minuty a pak jejich pořadí bezchybně zopakoval. O'Brien byl stržen natolik, že začal zkoušet něco podobného. Vymyslel si vlastní postup. V současnosti to zvládne za 38,29 sekundy. Jeho rival Andi Bell je rychlejší - 34,03 sekundy. Dalším neuvěřitelným výkonem Andi Bella, bylo vybavení si během jedné hodiny zapamatovaného pořadí 1820 číslic. Další O'Brienuv rival Gunter Karsten si vybavil pořadí 400 čísel, která mu byla předříkávána jedno po druhém, v rozmezí 2 sekund.


(*pozn. jde o Creightona Carwella jehož jsem "předběhl" po krátkém tréninku na MWO 2001)

Tak dokonalou paměť si můžete opravdu vytrénovat, nicméně pro normální život si myslím, že se spokojíte s méně zázračnými výkony. Stačí trochu trénovat a probudit svůj pravý mozek. Pak pro Vás bude třeba učení se jazykům či na zkoušky opravdu snadnější a hlavně příjemnější. A pokud hrajete karty, tak věřte, že Vás to mohu naučit. Nebo chcete-li soutěžit o výhru v "Milionáři"...či v "Hodině pravdy" a podobně.

Mimochodem, talent na jazyky neexistuje, každý zvládne angličtinu díky zrychlenému učení viz Sugestopedie nebo AGB.


ZÁKLAD JAK TO DĚLAJÍI MISTŘI

Karty, čísla a jiné abstraktní údaje si pamatují tito mistři nikoliv jako běžně používané symboly, ale jako děje působící na všechny smysly. Brzy Vám představím svůj systém, který je dokonce jednodušší na naučení než používá O'Brien.

2 MIKROTESTY

Nejprve malé cvičení na potřebnou představivost.

Představte si:

JaPonce ležícího na NoSítkách, který je vezen DoStihovým koněm z obchodního domů TeSco přes SoPku do KoStela.

Důležité si je to představit a nejlépe i prožít všemi smysly, jakobyste tam byli. Hotovo? Představa, případně detaily jako zvuky a film odvíjející se zleva do prava.

PRÁVĚ JSTE SI

ZAPAMATOVALI PODOBNĚ jako mistr světa Dominic O'Brien sekvenci 6 karet! - J Pikové, 2 Srdcová, Dáma Srdcová, eso Srdcové, 5 Piková, Král Srdcový. Rychlost se získá cvikem, ale nejprve vysvětlím, jak jsou v obrazech ukryté karty.

Všimli jste si velkých písmenek uvnitř slov. Ta označují kód karty. Ve slově JaPonec se skrývá J - tedy jéčko čili kluk a písmenko P znamená piky.

Malé písmenko "n" má v psané podobě dva obloučky a v tiskací formě dvě nožičky a skrývá tak číslicí dva, malé psací "t" v sobě ukrývá tvarem podobnou číslicí jedna, písmenko "s" připomíná tvarem číslicí 5 atd.


Toto byl krátký a docela snadný příklad převedení levomozkové abstraktní symboliky na konkrétní "hmatatelné" představy, které je snadné si pamatovat i dlouhodobě bez úsilí a automaticky, jakmile jste jen trochu trénovali.

Zdáli se Vám to těžké, tak jen pasivně čtete. Je důležité se do toho vžít a jít "za písmenka" textu. Veškeré zapamatování  se může odehrávat pouze a jenom takto! Pouze a jenom ponořením se do studovaného textu.

Již během první poloviny "Jak lépe pracovat s informacemi a se svou pamětí" si to už několik let ověřují účastníci tréninku přímo na sobě. Jejich paměť na jména, slova, cizí slovíčka, čísla, i jiné abstraktní pojmy, laicky vzato "zázračné" roste, zatímco pro znalce jde jen o přirozené využívání "pravé" poloviny mozku.

ZDE JE DALŠÍ MIKROTEST

Jaké karty se skrývají zde:

KuKátkem je vidět KuPec, který prodává SeKery a SíTka DiPlomatce, která sleduje z HouPačky HoKej.

(nápověda - K znamená nejen Král,

ale také není-li na začátku slova, tak kóduje pointu** káry,

H vypadá jako hranatá číslice 8

a T znamená pokud není na začátku slova - Kříže, které připomíná svým tvarem.)


Ačkoliv to může vypadat trochu složitěji a náročněji, tak dovednost vytvářet myšlenkové fantazijní filmy je zcela KLÍČOVOU PODMÍNKOU vytvoření SUPERPAMĚTI.  Dosáhnete jí hravým přístupem a ponořením se do textu. Přestavte si že hrajete počítačovou hru a tam pohybujete svou figurkou, vstupujete do ní, vidíte 3D prostředí a  prožíváte uvedené.

Úplný systém pro pamatování včetně pamatování karet najdete v interaktivní Superpaměť 2 bleskově.

Jak se učit slovíčka a rozvíjet fantazii se dozvíte Anglicky 10 x rychleji.


**POINTa je správný název pro karetní symboly: srdce, píky, káry, kříže - narozdíl od laicky nesprávného pojmu pionta.

 


Vaše otázky či zkušenosti k uvedenému pište na Forum.


Hodně rostoucího úspěchu s hmatatelnými výsledky Vám přeje
Libor Činka
trenér, kouč a hypnoterapeut

P. S.
ZDARMA si můžete stáhnout e-knihu SUPERPAMĚŤ 1

P. P. S.
Další čísla TT budou zpřístupněna v časovém odstupu několika dní vhodném pro vstřebání předcházejících informací, trénink a vznik vašich zkušeností.

**

Zpět na hlavní stránku škola studium zkoušky rychle

Home >> tt 5 - S

(c) 2011, Libor Činka

 

Z DAR MA  

si můžete stáhnout e-knihu
SUPERPAMĚŤ 1

 

Bestseller od hypnoterapeuta
Libora Činky

Ovládněte svůj mozek

Ovl?něte svůj mozek - Libor Činka

 

Hypnotické nahrávky
pro úspěch ve studiu
a dosahování cílů najdete
v eshopu CETROS