logo for skola-studium-zkousky-rychle.com
leftimage-3col for skola-studium-zkousky-rychle.com  

Home >> tt treti

Tipy a triky - číslo třetí

V předcházejících lekcích jste mohli získat řadu využitelných myšlenek a nyní zde najdete nejen informace, ale také i cvičení na zažití a rozvíjení Vašich schopnosti.
 

OBSAH:

DALŠÍ CVIČENÍ PRO RYCHLEJŠÍ ČTENÍ

  • JAK MŮŽETE PŘEČÍST KAŽDOU STRÁNKU O 20 VTEŘIN

  •  RYCHLEJI A KNIHU O 100 MINUT DŘÍVE?

  • PROČ ČTEME PRÁZDNO?

  • SOUSTŘEDĚNÍ, POZORNOST, ZORNÉ POLE A JAK RYCHLE NA NĚJ

  • FAQ - JAKÉ JSOU RYCHLOSTI ČTENÍ
     


VAŠE PAMĚŤ

  • ABYSTE NEMĚLI "OKNO" U ZKOUŠKY ČI POHOVORU

  • JAK TO DĚLAT, ABY SE BÁLI VAŠÍ SUPER PAMĚTI?


DALŠÍ CVIČENÍ PRO RYCHLEJŠÍ ČTENÍ


Oči a jejich pohyb po textu - pokračování.

Postupně se tréninkem (viz i předchozí čísla TT) Váš mozek naučí vnímat větší kusy textu díky rozšíření zorného pole
a jeho správným umísťováním. Tím se výrazně zkrátí doba přečtení textu.

Taky se může začít vytrácet vyslovování slov v duchu, kdy čtete text.

Například tento. Vaše oči vidí slova a přesto si je vyslovujete
v duchu a možná se Vám i jemně pohybují hlasivky.

Když na to myslíte, tak jsou vlastně moje slova ve Vaší hlavě, podobně jako když uvádím klienta do hypnotického transu. Vnímá moje slova zpočátku vědomě, tam rezonují a podvědomě budou rezonovat i dále, ve spánku i podvědomí během dne.
A pak se již pohybuje uvnitř svého světa. Světa, který pomáhám vytvářet. Světa bez omezení jako je nízké sebevědomí, tréma, zlozvyky. . . Takový svět se vzdaluje. Podobně jako když člověk soustředěné, velmi soustředěné čte knihu a neslyší zvuky
z okolí nebo že na něj někdo mluví. Můžete se pohybovat ve světě, kde omezení a problémy přestávají existovat. Co existuje místo nich? Nové možnosti. . . nové obrazy a děje namísto slov.


JAK MŮŽETE PŘEČÍST KAŽDOU STRÁNKU O 20 VTEŘIN RYCHLEJI A KNIHU O 100 MINUT DŘÍVE?


"Stokrát nic umořilo osla". Stokrát malá ztráta času v textech, které čtete, způsobí únavu, nesoustředění atd.

Představte si kdybyste v krátké době zvládali číst každou stránku o 20 vteřin rychleji. Co by to znamenalo? Oproti dřívějšímu času přečtení třiceti stránek byste mohli přečíst stejný rozsah textu o 10 minut rychleji. A na třísetstránkové knize byste tak ušetřili 100 minut!

Můžete tak přečíst knihu o 100 minut dříve a po tréninku
i rychleji.


Zajímavé?

Tím to však teprve začíná!

Ale nepředbíhejme. Jak tedy zrychlit asi o 100 minut na knize? Zde přichází ke slovu právě zmíněné umísťování zorného pole na text.

Netrénovaný člověk má školou vnucenou tendenci fixovat svoji pozornost na první písmeno řádku. Totéž se opakuje na konci řádku, jenomže tím dochází k zbytečnému prodloužení času čtení. Proč? Když si představíte zorné pole jako malý oválek
s ostrým středem vidění uprostřed, tak už bude vysvětlování snadnější.

 

PROČ ČTEME PRÁZDNO?

Zkrátka tím, že upneme ostrý střed zorného pole - ZP na začátek řádku, zákonitě vnímáme jen pravou polovinou ZP směrem od středu, zatímco levá polovina ZP se dívá na bílý papír na okraji stránky. Totéž jen zrcadlově převrácené se odehrává i na konci řádku.

Teď Vám připomenu fakt z minulé lekce, a to dobu fixace - zastavení zorného pole na textu. Protože tato neproduktivně "poloviční fixace" se odehrává na průměrné stránce cca 40 x na začátku a 40 x na konci řádku, tak "získáme" 80 polovičních neboli 40 celých avšak ztracených fixací na stránku. Navíc z bílých okrajů nic nevyčteme a také to sebere nějaký čas. Pokud laikova fixace trvá cca půl vteřiny, pak je to ztracených 20 vteřin na stránku.

Jak natrénovat čtení bez ztrát?

Vezměte si čirou fólií a položte ji na knihu, na které chcete trénovat. Pak na ní nesmazatelným fixem nakreslete svislou čáru asi 1,5 cm od levého okraje textu(směrem ke středu textu)
a podobně i 1,5 cm od pravého okraje (směrem ke středu textu). Dále trénujte tak, že umístíte fólií na stránku, kterou čtete a samozřejmě trénujete fixaci pohledu na čáru, nikoliv kraje řádku. Tak se zbavíte zbytečného zírání na okraje a začnete získávat čas.

 

SOUSTŘEDĚNÍ,
POZORNOST, ZORNÉ POLE A JAK RYCHLE NA NĚJ

Již jste si mohli vyzkoušet SPZP - trénink Soustředění, posílení krátkodobé Paměti a rozšíření Zrakového Pole

Využijte podklady pro spzp2tt

Abyste mohli trénovat i několikrát s přikládanými cvičeními, tak Vám dnes nabízím jednu malou fintu, která to umožní, aniž by se Vám cvičení "okoukalo".

Jaká je to finta?

Jednoduše cukejte na dva sloupce najednou a všímejte si krajních znaků.

Příklad:


bocd .............. xkfe


zde byste cukali a fotili si do paměti písmenka d + x

později třeba druhý den můžete začít cukat na tom samém cvičení, ale všímat si písmen cd + xk atd.

 

Cukání je potřeba dělat velmi rychle a tak se jednak naučíte "fotit" si text velmi rychle do paměti a navíc i větší kousky textu.

Ideální rychlost by byla kolem 0,2 - 0,3 vteřiny. Vězte, že Vaše ruka nemůže být rychlejší, takže cukejte co nejrychleji.

Trénujte asi 3 minuty a pak si na chvilku odpočiňte - mikropauza - před dalším tréninkem. Můžete se naučit prakticky cokoliv, rozložíte-li to malé díly. Jak řekl Aristoteles: "Dokonalost se skládá z maličkosti". Báječně je, že miktrotrénink můžete dělat po malých kouscích, třeba během TV reklam či zpráv, které Vás nezajímají. Já jsem se tak naučil a stále učím pro mnohé neuvěřitelně věci.HOT NOVINKA -  "Bleskové studium a čtení"
- informace naleznete na "Bleskové studium a čtení"


Co Vám ještě pomůže, se dozvíte na stránce Jak zlepšit rychlost čtení na následující adrese, jednoduše klikněte na http://www.cetros.cz/rychloctenimklenoseniiuspechu.htm


FAQ
- JAKÉ JSOU RYCHLOSTI ČTENÍ

450 - 600 slov/minutu Zvlášť vysoká

350 - 450 slov/minutu Vysoká

240 - 350 slov/minutu Zvýšená

200 - 240 slov/minutu Střední

170 - 200 slov/minutu Pomalá

150 - 170 slov/minutu Velmi pomalá

S pomocí mého nového programu, který je zcela zdarma viz  Test rychlosti čtení si ihned můžete Vaši rychlost čtení testovat.

Pro dosažení rychlých a trvanlivých výsledků pořádáme tréninky pro veřejnost i firmy, které mohou v praxu ušetřit i přes 1 hodinu denně.

Velkou výhodou, pokud se chcete zúčastnit, bude právě předběžný trénink s TT tipy. Ten Vaše schopnosti katapultuje
k nejvyšším rychlostním příčkám
. Využijte proto přiložené cvičení.


Vaše otázky či zkušenosti k uvedenému pište na Forum.


Problémy s jazyky může každý nezávisle na věku, IQ či talentu vyřešit díky zrychlenému učení
www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com/ttsg


VAŠE PAMĚŤ ABYSTE NEMĚLI "OKNO" U ZKOUŠKY ČI POHOVORU

V TT jsem již prezentoval řeckou Metodu Loci, využívající možnosti pravé mozkové polokoule. Jak jsem napsal, metoda je velmi užitečná pro rozpomenutí si i v náročné situaci, například pod stresem při pohovoru, zkoušce nebo složitém obchodním jednání. Dokud to nezažijete, tak může být obtížné uvěřit, že během dvoudenního tréninku "Jak lépe pracovat s informacemi a se svou paměti" anebo pomoci eKnihy  Superpaměť 2 , si zlepšíte třikrát paměť.

Důležité je, abyste opravdu uvěřili ve schopnosti svého mozku ať už díky zde uvedeným cvičením či hypnóze. Nemusí to být snadné, protože ve škole nám vsugerovali špatnými postupy,
že pamatování je obtížné. Opak je pravdou.

Dejme tomu, že si potřebujete zapamatovat dlouhou řadu věcí, které Vás nápadnou v okamžiku, kdy si třeba nemůžete psát.
A jak asi znáte ze zkušenosti, tak si leckdy řekneme, že si to zapamatujeme, ale později si to ani zanic nevybavíme. Jak to změnit?

Příklad:

Chcete si zapamatovat, že potřebujete: zaplatit složenku, koupit monočlánky do svítilny, zavolat kamarádovi, udělat úkol . . . .
a ještě deset nebo dvacet věcí. Abyste získali schopnost zapamatovávat si desítky i stovky údajů a mít je v trvalé paměti, pak potřebujete zapojit celý mozek a zejména jeho pravou polovinu.

 

Navždy to budete moci dělat, pokud si opravdu zafixujete
v minulém textu zmíněnou pamatovací strukturu.

Nakreslete si jednoduchý obrázek cesty, kterou dobře znáte, kterou často chodíte. Zakreslete symboly pro obchody jako cukrárna, drogerie, benzínová pumpa, semafory na přechodu, schody do starého domů, gril bar, stanice metra, banku, restauraci atp.

A to, co si chcete zapamatovat, spojte s konkrétním prostředím pomoci obrázku a vytvořte film, bláznivou reklamu.

Mimochodem, víte, kdo je autorem výroku
"Fantazie je důležitější než vedení"?

Věříte, že to byl fyzik?
A ne ledajaký.
Jmenoval se Albert Einstein.

Jak to dělám já:
 Mým prvním bodem cesty je nástupiště metra na Palmovce (Praha 8), druhým eskalátory, třetím chromované sloupy nad eskalátory, třetím "fotobudka" kde si můžete nechat udělat foto do průkazu atd. Takových bodů mám desítky. Dejme tomu, že zaplacení složenky je prioritní a tak ji umístím hned na nástupiště. POZOR! Zapomeňte na logiku!

Vzpomeňte si na Einsteina. Fantazie je pro zapamatování velmi důležitá. Představte si OHROMNOU složenku, která se vlní po nástupišti, leze přes lidi a jedna slečna před ní utíká a křičí
o pomoc. Dále umístím monočlánky na horní část eskalátorů
a nechám je v duchu kutálet, poskakovat a lomozit po jedoucích schodech. Pak jsem si chtěl zapamatovat, že mám zavolat kamarádovi. Tak jej umístím na třetí bod, zmíněné chromované sloupy.

Sedí tam přivázaný telefonní šňůrou a volá "Hálo Libore, špatně té slyším, kolem chodí moc lidí a dole rachotí odněkud se kutálející baterky". . . .

Tak postupuji s dalšími myšlenkami k zapamatování.
 


Zda se Vám to nezvyklé? Ba přímo šílené? Teď mi sice ještě nemusíte věřit, jenže kombinaci této metody s dalšími si zapamatovává mistr světa v paměti.

A stejně si leccos zapamatovávám i já a navíc jen měsíční trénink mne vynesl mezi stovku nejúspěšnějších lidí, co se týče paměti. K tomuto tématu si můžete přečíst článek MEMORIKA 2001 - JAK JSEM SI ZA DEN ZAPAMATOVAL 499 CISLIC, SLOV, OBLICEJU A KARET v oblasti Průvodce Úspěchem na stránce www.cetros.cz/mesicni_pruvod.htm

Pokud jen hltáte informace a ještě jste se do toho nepustili, anebo to chcete urychlit, pak potřebné zkušenosti k zmíněným tématům získáte na zážitkových trénincích "Strategie rychlého čtení a práce s informacem", nebo na studentském kurzu "Zrychlené učení a jak na zkoušky"  vedenými metodami zrychleného učení.


A to je prozatím vše. Pohrávejte si s myšlenkou, jaké by to bylo, kdybyste si snadno zapamatovávali a rychle četli. Lépe a snadněji.

Lépe než kdykoliv dříve. Co by Vám to přineslo?
 

Teď na to vše může Vaše vědomí zapomenout.

Vše bude zpracováno ve Vašem podvědomí. V pravý okamžik si to začnete uvědomovat a pak nad tím třeba i vědomě přemýšlet více a více. Možná zítra ráno. Možná po probuzení si uvědomíte, že jste měli neobvyklé sny. Ty signalizují probíhající změny. Můžete si z toho brát to, co je potřeba už teď.

www.abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com/tthp

Konec
HYPNÓZY

Konec
HYPNÓZY

Konec
HYPNÓZY:))

Uvítáme Vaše zkušenosti s cvičeními, náměty a myšlenkami včetně popisu Vašich osobních úspěchů, což může velmi pomoci i dalším lidem.


A co dále:

Vstupování do transu v příjemném křesle či na pohovce a prožívání nových možnosti dovoleno.

Budete bdělí v důležitých okamžicích, vyhnete se čtení tohoto textu při přecházení ulice či při řízení automobilů:).


Obsah příštího čísla:

Metoda Loci na papíře
Efektivní učení a chytré opakování snadno
Přeprogramujte svoji mysl, odvirujte ji od znehybňujících a inteligenci omezujících vlivu

 


Vaše otázky či zkušenosti k uvedenému pište na Forum.


Hodně rostoucího úspěchu s hmatatelnými výsledky Vám přeje
Libor Činka
trenér, kouč a hypnoterapeut

P. S.
ZDARMA si můžete stáhnout e-knihu SUPERPAMĚŤ 1

P. P. S.
Další čísla TT budou zpřístupněna v časovém odstupu několika dní vhodném pro vstřebání předcházejících informací, trénink a vznik vašich zkušeností.

 

**

Zpět na hlavní stránku škola studium zkoušky rychle

Home >> tt treti

(c) 2011, Libor Činka

 

 

Z DAR MA  

si můžete stáhnout e-knihu
SUPERPAMĚŤ 1

 

Bestseller od hypnoterapeuta
Libora Činky

Ovládněte svůj mozek

Ovl?něte svůj mozek - Libor Činka

 

Hypnotické nahrávky
pro úspěch ve studiu
a dosahování cílů najdete
v eshopu CETROS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsali o tréninku
"Jak lépe pracovat s informacemi a se svou pamětí" kombinujícího paměťové dovednosti a Strategie rychlého čtení

"Převýšil očekávání, výuka byla vedená velmi profesionálně, aktivně, s osobním přístupem. " Libor Polách - Tabák a. s.

"Na začátku jsem nevěřil. Nyní vím,
že to funguje. Budu se dále snažit tyto poznatky rozvíjet a využívat v pracovním
i osobním životě. "
Václav Dubanič - Tabák a. s.

"Velmi zajímavý program, který mne přinesl spoustu podnětu a poznatků,
o kterých si myslím, že budou velmi užitečné. "
Eva Ungermanová - metodik specialista pro management, Česká pojišťovna, a.s.

 

Dneska sem dokončil ten báječný kurz. Chci říci, že tento kurz mi opravdu dal více než jsem očekával. Vyzkoušel jsem si to hned, jak jsme přijeli domů, tak jsme se zastavili u babičky
a dědy a tety
a strejdy. Nechal sem si od nich nadiktovat 25 slov, a měl sem 100% úspěšnost při vybavování, což mi velmi potěšilo!
(a je také) A ještě jeden dotaz, kdo vyučuje ty jazyky? Měl bych totiž pravděpodobně zájem.
S pozdravem Tomáš Petráček

 

.