logo for abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com
leftimage-3col for abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com

Home >> vliv - subliminalni - podprahovy
 

Subliminální ovlivňování

Ukázka z knihy Libora Činky

Jsou metody, které spolehlivě fungují a lidé jim nevěří a naopak jsou takové, které nefungují a lidé jim věří. Zde se dozvíte o obou typech a o tom, na co si máte dát pozor.

Nevím, jak Vás překvapí, co postupně odhalíte o možnostech vlivu. A to i vašeho.

Proto dostávám emaily, v kterých se mne lidé ptají třeba jako v tomto:

Vážený pane Činka, ráda bych se více informovala ohledně "hypnotického odvykání kouření".Dozvěděla jsem se, že se v USA prodávají např. cd, mp3 nahrávky apod., které si člověk pustí do uší při usínání na noc, a po nějaké době by se mu mělo do podvědomí vrýt, že cigarety už nechce. Nevíte, zda se dá něco podobného sehnat i zde v ČR? Jsem velice silná kuřačka (30 cigaret denně ve věku 24 let), a moc si přeji přestat, nicméně nikdy to nevydržím déle než pár dnů.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Barbara V.

Odpověď hypnoterapeuta Libora Činky:
Takové nahrávky se prodávají, je však potřeba je rozdělit do několika skupin. Jde buď o a) klasické motivační nahrávky, b) nahrávky využívající slyšitelné hypnotické sugesce, c) anebo o takzvané subliminální nahrávky. Varianty a) a b) mohou být velmi užitečné. Něco jiného jsou však subliminální čili podprahové nahrávky. Ty obsahují šumy moře, zvuky přírody, či zvuky hudby, které maskují sugesce typu: Cigarety vám nechutnají. Tato poslední verze je bohužel nejrozšířenějším podvodem, protože jejich účinnost nebyla nikdy prokázána a sám zakladatel metody James Vicary později přiznal podvod. Mezitím se tento chybný postup natolik rozšířil, že i přes upozorňování na nefunkčnost jej lidé chtějí v podvědomé touze: "Mít něco za nic." tedy změnit se a nic pro to nedělat. Mimochodem před 15 lety jsem odešel z firmy, která u nás prodávala tyto nahrávky, protože jsem se odmítl podílet na podvodném byznysu.


Proč zde píši o odnaučování kouření? Důvodem je to, že se prodávají subliminální nahrávky zaměřené na učení a lidé si je mylně spojují se skutečně funkčními metodami.

Právě nedostatek výuky logiky, myšlení a efektivního učení způsobuje to, že mnozí lidé jsou schopni spojit vše alternativní do jednoho nesmyslného celku jen protože spojují vše vědě “opačné”. Stačí říci či napsat do reklamy například slovo afirmace a fanoušci kupují jako o závod.

Výrobci subliminálních nahrávek tvrdí, že urychlí učení a motivování podprahovými, pro vědomí neslyšitelnými či neviditelnými, avšak prý do podvědomí vstupujícími sugestivními větami a obrazy typu:

„Učím se rád. Učím se s chutí. Dokážu se snadno učit dlouho. Studium mne baví každý den více a více…“

Zakladatelem myšlenky byl americký specialista na reklamu James Vicary. Roku 1957 prohlásil, že umístil do filmu snímky trvající 1/25 vteřiny s nápisy „pij Coca-colu“ a „jez popcorn“, čímž údajně způsobil zvýšení prodeje těchto výrobků. Tvrdil, že zatímco oko diváka vnímalo 24 políček filmu a reklamní 25 obešlo vědomé vnímání, tak vyvolalo podvědomou touhu si inzerované koupit. Pravdou však je, že v kině bylo možné koupit jen Colu a popcorn, přičemž film obsahoval scény se záběry horkého počasí. V roce 1962, poté co selhal jeho pokus ovlivnit přes televizní obrazovky chování diváků, byl nucen přiznat, že si vše vymyslel, aby podpořil skomírající obchod.

Lidská touha mít něco za nic je však mocným lákadlem pro podvodníky. I přes Vicaryho prozrazení doposud umožňuje podnikavcům prodávat subliminální nahrávky či videa, která ve skutečnosti mají jen Placebo efekt. Přestože nefunkčnost dokázaly opakované vědecké studie, tak tento mýtus přetrvává dodnes i po prozrazení samotného tvůrce této celosvětové mystifikace.

Proč subliminální technologie nefunguje

Jakožto hypnoterapeut myšlenky o možnosti subliminálního ovlivnění označuji za špatně pochopené informace o funkci podvědomí anebo za snahu vydělávat na lidské touze "Mít něco za nic". Některé zahraniční firmy a dokonce vykukové v ČR dodávají subliminální nahrávky i jako podporu učení jazyků. A někdo skutečně může mít pocit, že to nějak nedefinovatelně pomáhá. Skutečností je, že zde funguje očekávání uživatelů, nikoliv subliminál.

Test 1, který leckoho pobaví:

Proslulý autor NLP Dr. Richard Bandler se rozhodl ověřit funkčnost nahrávek jedné z firem, která se holedbá nejspolehlivějšími účinky. Zaměnil obaly a nálepky dvou sad subliminálních kazet "Jsem nekuřák" a "Snadné učení". Uživatelé byli dotazování na účinky nahrávek a v obou skupinách se objevily pozitivní ohlasy, avšak na téma napsané na obalech!

Test 2, který Vás může dovést k výbuchu hlasitého smíchu ještě než jej budete vyprávět dál:

Tentokrát nechal R. Bandler vytvořit subliminály obsahující škodlivé věty typu: "Každým dnem se cítím stále mizerněji". I uživatelé těchto kazet si je však chválili. Vyskytlo se i hodnocení: "Ještě nikdy jsem se necítil tak dobře."

Pokud by nahrávky mohly obcházet kontrolní mechanizmy vědomí, tak by bylo možné přeprogramovat kohokoliv a jakkoliv!! Nepotřebovali bychom policii, protože by stačilo vysílat subliminálně z TV, rádia a podobně věty "Jsi poctivý člověk." , "Kdo krade se přijde přihlásit na policii." Dokážete si představit, jak by byl jednoduchý boj proti dětské pornografii či terorismu, kdyby to opravdu fungovalo?


Moje terapeutická výzva: Prosím prodejce subliminálů o výrobu následujících typů:

Pro lékaře s afirmacemi:

"Pacienti, kteří přichází jsou lidé a proto se k nim budu chovat uctivě a nikoliv jako k případům, které je potřeba seřvat tak, jak to umí doktor Haus."

Pro učitele s afirmacemi:

"Opravdu si přečtu a budu v praxi stále používat to, co hlásal J. A. Komenský. "

Nabízí se stovky dalších nápadů ... od přeprogramování nerudných prodavaček až po vládní činitele. Trhákem by se nepochybně stal i subliminální vymahač dluhů, snižovač daní ...


Moje soukromá výzva výrobcům subliminálů: - Naučte mne anebo mnou vybrané osoby jen pomocí subliminálu japonsky, čínsky anebo třeba jen italsky, francouzsky či španělsky - rád zaplatím za každých 100 slovíček Kč 1 000,- až 3000,- Kč:)

Pravda o ovlivňování – reklama a hypnóza

Abychom však nevylili s vaničkou dítě, tak je potřeba dodat pár poznatků. Samozřejmě lze ovlivňovat. Vždy když komunikujete, tak to může druhé ovlivnit. Vlastně je těžké neovlivňovat. Když Vám člověk, kterému důvěřujete, řekne, že byl ve skvělé restauraci, tak můžete dostat chuť tam jít. Když s dotyčným nesympatizujete, tak to nejspíš budete ignorovat. Když v reklamě uvidíte usmívající se a evidentně šťastné lidi a je to podbarvené hudbou, kterou má v oblibě velké množství lidí, tak stačí přidat obrázek zboží, například mobilního telefonu a mnoho lidí jej zatouží mít. Proč? Protože vzniklo spojení mezi pocity a zbožím. Vzpomeňte si na proces kotvení z části NLP. Uvědomíte si, proč je Apple tak úspěšnou značkou? Samo logo nakousnutého jablka je geniální. Co symbolizuje a k čemu láká?

A co hypnóza? Proč, když jí dělá odborník, tak lze dosáhnout takřka zázraků? V hypnoterapii se používají speciální formulace, které obchází vědomé vnímání a dokáží ovlivnit myšlení a chování člověka. Vždy však dojde ke změně, kterou si vybere podvědomí jedince a nelze jej přinutit udělat něco proti jeho morálnímu kódu, například nelze přinutit poctivého člověka krást.

Díky hypnotické síle sugescí však lze pomoci komukoli, aby se učil snadněji a s nadšením dosahoval rozmanité cíle. Budou-li nad vrstvami některých mých vět přemýšlet odborníci v hypnóze, jako například absolventi mých kurzů, tak si mohou všimnout jejich stupňujícího se vlivu. Zastavte se a přemýšlejte o větě, kterou jsem právě napsal. Všimnete si brzy anebo až později stoupající touhy mít neviditelný vliv díky rafinované nabídce absolvovat můj kurz hypnózy? Ještě jste si jí nevšimli? Skvělé. Právě proto, že je v podvědomí, tak nevíte, kdy mne budete potřebovat požádat o pomoc při řešení něčeho velmi důležitého.


Zde pište Vaše komentáře na téma subliminální podprahový vliv

Novinka! Comments

Co Vás zaujalo, inspirovalo? Komentujte dole.
Home >>
vliv - subliminalni - podprahovy

 

 

Kurz
hypnózy a autohypnózy
 pro zájemce i terapeuty
Klikněte na
Kurzy / Nejazykové