logo for abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com
leftimage-3col for abcentrum-iq-psychologie-kurzy-kariera.com

Home > zapamatovat cislo s kartou

"Kdo máte problémy zapamatovat si cislo s kartou, PINy, jména, cizí slovíčka?"

Lidé se mne už roky na kurzech ptají, jak se stalo, že jsem začal vést tréninky paměti. Níže se dozvíte o jedné důležité a překvapivé události, která měla velký vliv na mou paměť.

Jak probudit superpaměť aneb co mi poradila kouzelnice pro lepší pamatování?

Svěřím Vám svůj zážitek a jsem si jistý, že Vás postupně překvapí,
jak se Vám vyplatí pečlivě číst každé jeho písmenko. Kdysi dávno, ještě jako malý kluk, jsem viděl na poutích kouzelníky, kteří předváděli různé triky. Reklamní vyvolávání a ukázky zápasu s hadem škrtičem před vchodem do stanu mě zajímali ze všeho nejméně. Ale obrázek muže v cylindru s uhrančivým zrakem hypnotizujícím vznášející se asistentku byl tím, co mne lákalo na představení. Možná na jedné této pouti, fascinace tajemným byla počátkem toho, kým jsem se v průběhu 30 let stával. Postupně rostoucí pochopení, že kouzelníci využívali prostému lidu neznámé chemické, optické a psychologické principy a že ve vědění je síla, mě táhlo k poznávání.

Při jednom takovém představení jsem viděl překvapující číslo nazvané mnemotechnika. Kouzelník zavázal své asistentce - médiu oči. Zatímco ona byla na jevišti, kouzelník se procházel mezi diváky.
Ti mu půjčovali různé předměty, které měli po kapsách či kabelkách, a médium záhadně četlo myšlenky a přesně jmenovalo předměty. Stačilo, aby se kouzelník zeptal: "Médium řekněte mi hned, co to držím v ruce?" a médium odpovídalo.

Později jsem v staré kouzelnické knížce z antikvariátu našel návod prozrazující celý trik. Tenkrát jsem netušil, že se v roce 1983 stanu členem nejstaršího kouzelnického klubu v Praze a že budu organizovat školení kouzelníků. Netušil jsem, že se tomuto triku nejen naučím, ale že mi pomůže zúčastnit se soutěže v mimořádných schopnostech. Proč jsem to netušil? Ten návod mi totiž přišel složitý na naučení. Ani jsem se do toho nepustil a už mne napadlo, jak to bude těžké. Tenkrát jsem hledal něco, co mi umožní snadno a bez investice energie do tréninku dělat zázraky. Chtěl jsem získat něco, takřka za nic. Tenkrát jsem nevěděl, že existují věci, které se nedají koupit, ale které se dají dosáhnout jen tréninkem.

Až o mnoho let později jsem na kouzelnickém festivalu znovu viděl předvádět číslo nazvané pro mě již známým pojmem mnemotechnika. Na jeviště však nepřišel muž ve fraku a cylindru s uhrančivým pohledem. Na jeviště přišel menší pán s bílými vousy a uvítal obecenstvo v několika řečech. Mluvil anglicky, německy, rusky, polsky, francouzsky a ještě v několika dalších řečech, které jsem si nedokázal zařadit.

Představil se jako doktor Otakar Maršík a oznámil, že potřebuje vytvořit dlouhé, asi 27 ciferné číslo, které bude mít za úkol si rychle zapamatovat jeho asistentka. Opět to řekl v několika řečech a ukázal velké karty s čísly. Podle instrukcí diváků je dával na dlouhý stojan. Když byl úkol připraven, ohlásil, že jeho asistentka Irena, bude mít za úkol si to číslo zapamatovat za 15 vteřin. Navíc každá karta nad sebou měla ještě písmenko označující pořadí. Na jeviště vstoupila o dost mladší blondýnka, která se soustředila jen na 14 vteřin na číslo a pak si stoupla na stranu. Dokonce jí zavázali oči, aby se již na stojan s čísly nemohla podívat. JUDr. Maršík požádal diváky, ať se ptají, na to, jaká čísla se nachází pod písmenky označujícími pořadí karet. Irena začala bleskově odpovídat na dotazy diváků. Když se diváci zeptali, co je na třetím místě, tak Irena reagovala odpovědí: Pokud myslíte na to, jaké číslo je třetí zleva, tak je to 8, ale pokud myslíte třetí zprava, tak je to 2.

Co je pod písmenem "b".Tam je šestka.
Co je pod písmenem "p". Také šestka.
Co je pod písmenem "r". Tam je čtyřka, odpovídala Irena.
 

Jen 14 vteřin pohledu jí umožnilo toto a mnohem více. Třeba vyjmenovat pozice pod kterými byla jen lichá čísla. "Lichá jsou pod písmenky: c, d, f, g, k, m, q, s, t, v." Dokázala však také vyjmenovat čísla na sudých či lichých pozicích. Dokázala říci celé číslo zleva doprava i opačně. Pak to JUDr. Maršík udělal pro Irenu ještě složitější. Vzal balíček barevných destiček a po zamíchání jimi zakryl karty
s čísly. Irena dostal opět 15 vteřin na zapamatování pořadí a opět končila o vteřinu dříve.


Znovu začaly padat otázky v několika jazycích.
Co je pod zelenou kartou? Pod zelenou kartou je čtyřka, dále odpověděla Irena.
Co je pod hnědou kartou? Pod hnědou kartou je osmička.
Co je pod oranžovou kartou? Pod oranžovou kartou je šestka.
Co je pod bílou kartou? Pod bílou je nula.
Co je pod černou kartou? Pod černou kartou je devítka.
Co je pod fialovou kartou? Pokud myslíte tmavě fialovou, tak pod ní je dvojka. A pokud myslíte světle fialovou, tak pod ní je jednička, odpověděla Irena.
Co skrývá žlutá karta? Žlutá karta skrývá pětku.
Co je pod modrou kartou? Pod modrou kartou je trojka.
Co je pod červenou kartou? Pod červenou kartou je sedmička.
 

Irena si zkrátka pamatovala vše a s tímto číslem okořeněným přenášením myšlenek a dalšími překvapivými triky sjezdili kus světa. Jejich číslo bylo skutečně originální, o čemž jsem jakožto mnohaletý člen Českého magického svazu měl přehled.

Jednou z dalších variant použití mnemotechnických triků je zapamatování si desítek slov a pojmů, které diváci kouzelníkovi nadiktují k zapamatování. Představa ohromující paměti, kterou disponuje kouzelník, který si jakkoliv na přeskáčku vybavuje nejen slova vyřčená diváky, ale dokonce jejich pořadí, mne nadchla.
Právě tento zážitek jak to tak bývá, byl pro mne jedním z mocných impulsů se to také naučit. Když jsem jen četl návod, tak to nebylo tak motivující, ale poté co jsem to viděl na vlastní oči, tak jsem měl chuť
to dokázat také. Teprve tato touha měla moc vytvořit v mé mysli film, do kterého jsem vstoupil a najednou já sám jsem v něm předváděl číslo zázračná paměť. V divadle mé mysli jsem to byl já, kdo sklízí obdiv a potlesk diváků.

O mnoho let později na pravidelném školení členů Českého magického svazu jsem mluvil s Irenou. Její muž již odešel do kouzelnického nebe, avšak ona jakožto umělkyně zvyklá pečovat
o svůj vzhled, pořád vypadala o moc lépe než o patnáct let mladší ženy. Řekl jsem jí, že učím v kurzech paměti různé mnemotechnické triky na zapamatování a že bych rád znal nějaké detaily o jejich vystoupení. Irena mi ochotně vyprávěla o zážitcích z jejich turné a o záludnostech, které zažili.

"Nejtěžší je zapomínat", řekla a pustila se do vyprávění o angažmá
v Německu. Jednou získali možnost vystupovat každé odpoledne
a to několikrát za sebou. Představení ve tři hodiny, pak další ve čtyři,
v pět hodin atd. Každou hodinu si tedy musela zapamatovat nové 27 ciferné číslo a zapomenout to staré.

"Jak jsi to dělala?", zeptal jsem se Ireny. "To ti neprozradím, protože jsem to slíbila Otakarovi. Ale mohu ti poradit, co pomáhá k zapamatování nejvíce. Musíš si představit, že ta slova ožijí. Udělej to plné děje a akce. Když si máš zapamatovat třeba okno, tak si představ, že rozbiješ sklo. Představ si, třeba že ses říznul a že ti teče krev. Důležité jsou sex, erotika, extrémní emoce.
Tenkrát jsem si plně neuvědomil, jak důležitá to byla slova. Bylo to
 v osmdesátých letech a vrcholem reklamy byl kreslený pan Vajíčko. Irena už desítky let znala tajemství, které začalo být využíváno
v reklamách. Aby si lidé reklamu pamatovali, reklama musí být odlišná od logického myšlení. Reklama musí být pestrá, bláznivá, praštěná
či skvělá. Reklama nesmí být fádní, monotónní a nudná. Skutečný důvod, proč lidé neumí používat paměť, je učení ve školách, které je plné monotónnosti. Mysl vládce paměti je naopak plná pestrých smyslových propojení. Písmenka se změní ve slova, slova se změní
v obrazy, pocity, chutě, vůně, melodie... Mistr paměti proměňuje dvoudimenzionální texty z digitálních dat do analogového 3D prostoru, do kterého vstupuje jako do virtuálního světa, který prožívá svými smysly jako realitu.


Upozornění: V textu použité výroky osob nejsou doslovným záznamem rozhovorů, ale autor textu je napsal tak, aby co nejvíce odpovídaly propracovanosti mnemotechnických metod dle moderních poznatků.
Jak jsem již napsal, netušil jsem, že se mnemotechnickým trikům nejen naučím, ale že mi i pomůžou zúčastnit se soutěže v mimořádných schopnostech.

Tyto zkušenosti pak velmi oceňují absolventi tréninku Jak lépe pracovat s informacemi a svou pamětí, který se v průběhu  doby stal takovým hitem, že jej dlouhé roky využívají nejen klienti veřejných kurzů, ale  i společnosti jako například Kooperativa , a.s. pro školení zaměstnanců.

Jestliže máte problémy s pamětí, jestliže je pro Vás paměť důležitá, tak se přihlaste na jeden ze světově nejpropracovanějších tréninků.


Novinka! Comments

Co Vás zaujalo, inspirovalo? Komentujte dole.

Home > zapamatovat cislo s kartou

 

Kurzy pro osobnosti budoucnosti

Superpaměť

Time management

Hypnóza

Kreativita

 

KALENDÁŘ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurzy pro osobnosti budoucnosti

Superpaměť

Time management

Hypnóza

Kreativita

 

KALENDÁŘ


 

Home eShop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurzy pro osobnosti budoucnosti

Superpaměť

Time management

Hypnóza

Kreativita

 

KALENDÁŘ


 

Home eShop