Hypnóza a paměť

Dobrý den, doktore.
Dobrý den, pane Card. Prosím, zde si můžete odložit. 

Příchozí věší svůj kabát na háček stojanu na šaty. Sundává si šálu a dává si ji do rukávu. Rozhlíží se po místnosti. Místnost vypadá docela jinak než u lékařů a psychiatrů, které zná. Na zdi visí diplomy a obrazy. Knihovna je plná knih. Z jejich hřbetů se zlatě lesknou tištěná slova: „Hypnóza“, „Paměť“, „Mozek“, „Tajemství“. . . 
Na obrazovce počítače je vidět text, který je právě tištěn. Tiskárna tiše „vyplivuje“ další papír. 

Prosím, zde se můžete posadit. Oba usedají do pohodlných tmavě červených křesel. 

Co pro Vás mohu udělat? ….. Chtěl jsem se poradit o několika věcech. 
Mám kolem sebe několik velmi šikovných lidí. Jsou odhodláni jít za svými cíli. Jenže někteří mají malé sebevědomí a to jim asi brání. …….
Taky by mě zajímala hypnóza. Chtěl bych to zažít na vlastní kůži. Chtěl bych to využít pro zlepšení paměti. Slyšel jsem od známých, že u Vás byli, a že jste pomohl jim nebo jejich dětem. 

Rád Vám o tom řeknu, co budete potřebovat vědět. Pro mnoho lidí je hypnóza cosi tajemného. Ve skutečnosti je to zcela přirozený stav mysli. Je to změněný stav vědomí, podobný tomu, který prožívají lidé i několikrát denně. Jenom to nevypadá jako ta hypnóza, kterou znáte z filmů.
 
To máte pravdu. Když se tak dívám po Vaší pracovně, tak mi vůbec nepřipomíná filmy, kde hypnotizér uvádí lidi do transu. Obvykle se to odehrává ve tmavé místnosti, ale tato je docela světlá. Máte tady pohodlná křesla, ale nemáte tmavé závěsy s hvězdičkami či tajemnými písmeny. Nikde tu nevidím křišťálovou kouli, svíčky ani černého kocoura. 

Ano, filmy nebo novinové články vytváří nepravdivý obraz o hypnóze. Ve skutečnosti je to druh pohroužení se do vnitřního světa. Podobně jako když čtete knihu nebo něco na internetu a přestáváte vnímat okolní prostor. 

Ano, dokonce zapomínám na své tělo a vnější svět. 
Mnoho lidí zažilo, že na ně někdo promluvil a oni neslyšeli. Jak se říká, byli zabráni do četby. Hypnóza umožňuje ponořit se do vnitřního světa podvědomí. To řídí důležité procesy v těle, aniž se o to vědomí potřebuje starat. Řídí dýchání, trávení, růst, i když vědomí spí. Stačí se zamyslet, co všechno probíhá automaticky. Je to ohromné množství procesů. Rostou nám vlasy, nehty, obnovují se buňky na povrchu těla i uvnitř. 
Paměťové procesy – tvorba nových větviček a spojení mezi buňkami ……. probíhají mimo vědomou aktivitu

Hypnóza pomáhá vytvořit nový vnitřní náhled na věci a vyřešit to, co je pro vědomí složitéŘešení složitých a náročných úkolů je pro podvědomí běžnou rutinou. 

Někde jsem četl, že v dětství roste tělo nejvíce ve spánku. Ano, v dětství jsme se dokonce naučili zcela podvědomě mluvit, aniž nás kdokoliv učil gramatické poučky. Mozek je schopen se učit zcela automaticky pokud pro to má vhodné podmínky. A hypnóza je způsobem, jak se učit složitým věcem rychleji i v dospělosti. 
Jednou z příčin problémů je přílišná snaha věci vědomě kontrolovat. Vědomí totiž dokáže zpracovávat velmi málo informací najednou. Podvědomí však nemá limity, protože řídí miliardy procesů. V hypnóze je podvědomí nasměrováno na řešení toho, co je potřeba urychlit. Jde o jakési nabídnutí priorit řešení. Podvědomí je jako ředitel zaneprázdněný úkoly, kterému je potřeba podstrčit k odsouhlasení nový projekt. 

Slyšel jsem, že hypnóza působí podobně jako defragmentace disku počítače. Ano, to je výstižné přirovnání. Když počítač přestává dobře a rychle pracovat, je potřeba provést úpravy. 
Jak rychle to funguje?

Je to mnohem rychlejší než běžné postupy. Pokud však máte na mysli představu okamžitého řešení, pak je to zcela výjimečné. Mozek podléhá přírodním zákonům. U toho, jehož mysl je motivovaná, pomůže hypnóza k vyřešení již během pár sezení. Průměrně může jít o 5 – 10 hypnotických transů. Změny uvnitř jsou spojeny se změnou informačních toků a ty souvisí se změnami struktury nervových spojení. Pokud to má být dlouhodobé, tak to vyžaduje určitý čas. 

Jak se moudře říká: Řím také nebyl postaven za jediný den. ….

Více o hypnóze a hypnoterapii

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů