Příběh, který odhaluje tajemství

Zní dynamická znělka. Na televizní obrazovce probíhá sestřih takřka zázračných paměťových výkonů ze světové mozkové olympiády.

Dobrý den, vážení diváci. Právě sledujete seriál Mega UPgrade, díl jak si každý může zvýšit paměťový kvocient.

Říká skromná Jasmin White. Během pár okamžiků její oči a úsměv nakazí optimismem většinu diváků. Vlevo vedle ní sedí vousatý muž se zelenými brýlemi v tričku s nápisem „You can more than you thINk“.

Jasmin W.: Dnes se ptáme jednoho z paměťových velmistrů pana Rene Elvina. Dobrý den, pane Elvine.

Rene Elvin: Dobrý den vážení diváci, dobrý den Jasmin.

Jasmin W.: Právě jsme zhlédli sestřih vašich úspěchů. Jak to, že si tolik pamatujete?

Rene Elvin: Zapamatování je docela snadné. Zapamatování závisí na několika procesech. Klíčový je stav mysli. Soustředění na tady a teď. Říkám si: Chci si zapamatovat. Toužím si zapamatovat. Když jsem dříve vedl tréninky paměti a předváděl své schopnosti, tak mne někdy svazovaly obavy z toho, že to nezvládnu. Před několika lety jsem se až křečovitě snažil si pamatovat. Jednoho dne jsem tu přílišnou snahu vyměnil za hraní si. Řekl jsem si, že si chci zapamatovat.
Od té doby se moje výsledky staly o mnoho lepší, než když jsem se moc snažil. Přílišná snaha může blokovat, podobně jako selže sportovec, když se snaží obhájit své prvenství křečovitě a usilovně. Dále je důležité se správně soustředit. Nenapadá mne výstižnější odpověď než ta, která je stará přibližně 600 let. Když se lidé ptali Leonarda da Vinciho na tajemství jeho tvořivého a vynalézavého genia odpověděl „Saper Vedere,“ Latinský termín – schopnost vidět.
Začal jsem SV aplikovat na zapamatování. Když učím přistěhovalce angličtinu, tak je učím několik způsobů, jak se na učení dívat. Učím je používat celý mozek. Učím je hledat souvislosti uvnitř slova i mezi slovy. Je to něco zcela jiného než pasivní biflování, které nevede k dlouhodobému zapamatování a schopnosti pružně komunikovat.

Jasmin W.: Jak lze hledat souvislosti uvnitř slov? Myslela jsem, že je nutné slovíčka opakovat a vyslovovat mnohokrát dokola.

 Rene Elvin: Ano, to si myslí většina lidí. Bohužel tomu věří i učitelé. Ve skutečnosti je to nejméně účinný způsob. Mozek se při něm nudí a už to zásadně narušuje motivaci pokračovat.

Jasmin W.: A co to překonat vůlí? Říci si, že musím vydržet.

Rene Elvin: To je další fatální omyl. Pocit muset a s ním spojený tlak spotřebovává příliš energie. Proto to funguje jen chvíli, než se energie vyčerpá.

Jasmin W.: Když o tom přemýšlím, tak mi to připomíná držení diet. Co nejvíce se nutit jíst jen omezené množství vybrané stravy a vydržet to co nejdéle.

Rene Elvin: Ano, ve skutečnosti je klíč v jiné části hlavy. Nejdříve je potřeba přejít z levomozkového myšlení na pravomozkové. Když si říkáte musím, tak aktivujete jen levý mozek. Jsou aktivována prakticky jen řečová centra a abstraktní myšlení, což je málo.
Můžete dokázat prakticky cokoliv, pokud probudíte zdánlivě „dětské“ pravomozkové, konkrétní myšlení. Ve škole strhli naši pozornost na abstraktní myšlení, avšak programovacím jazykem mozku je myšlení konkrétní, pomocí všech smyslů. Pak je aktivován celý mozek a to vede k motivaci a v našem případě i dlouhodobé paměti.

Chcete další příběh?Kurz Anglicky fantastickyAngličtina s hypnózou a virtuální realitou jsou jich plné.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů